Poznaj najpopularniejsze gatunki makaronów

Jesteś smakoszem kuchni włoskiej? Chciałbyś jeszcze bardziej zagłębić się w tej pełnej smaków kuchni? W tym artykule poznasz najpopularniejsze makarony, które są m.in. dostępne w polskich sklepach.

Casarecce

Makaron, który jest symbolem Sycylii. Swoim kształtem przypomina arabski makaron o nazwie „pasta busiata”. Specjaliście z Włoch opisują kształt tego makaronu jako zwinięty pergaminowy dokument, który idealnie zatrzymuje sos w daniu. Ten typ makaronu idealnie łączy się z takimi składniami jak bakłażan, pomidor, ricotta czy bazylia

Bucatini

Makaron popularny na Sycylii oraz w Rzymie. Nazwa makaronu powstała na bazie kształtu i małej charakterystycznej dziurki. Bucatini idealnie pasuje do gęstych sosów typu Amatriciana oraz tych z dodatkiem warzyw i na bazie sera.

Cannelloni

Makaron o charakterystycznej szerokiej średnicy, o kształcie rurki. Dzięki dużej pustej przestrzeni w środku jest idealny do nadziewania przeróżnymi farszami. Zazwyczaj jest wypełniany mięsem, mielonym, szpinakiem, sosem pomidorowym, a całość jest posypana startym serem. Dania na bazie Cannelloni są zwyczaj zapiekane.

Farfalle

Ten gatunek makaronu powstaje poprzez zaciskanie pośrodku małych kwadracików, w rezultacie przypominających motylki. Zazwyczaj w Polsce mówi się o nich ‘kokardki’ ponieważ rzeczywiście swoim kształtem przypominają kokardy, jakimi związuje się prezenty czy upominki. Makaron głównie jest używany z warzywami. Dobrze przygotowany makaron można poznać poprzez twardość, która jest większa pośrodku niż po jego krańcach.

Fusilli

Nazwa makaronu pochodzi od wrzeciona (włos. fuso). W Polsce jednak na ten makaron mówi się ‘świderki’, który odnosi się do skręconego kształtu. Makaron jest bardzo popularny z uwagi na jego uniwersalność – pasuje zarówno do lekkich warzywnych dań, jak i ciężka typu zapiekanka makaronowa z kiełbasą i serem.

Penne

Makaron pochodzący z południowych Włoch. Gatunek ten przyjmuje różne kształty, zaczynając od gładkich, po karbowane, a na prążkowanych kończąc.