Otulacz do spania to podobnie jak rożek niemowlęcy produkt, którego zadaniem jest zapewnienie nowo narodzonemu dziecku poczucie bezpieczeństwa takie, jakie pamięta ono z czasu, kiedy było w brzuchu mamy. Może przypominać specjalny rodzaj śpiworka, służący do spowijania dzieciątka, wykonany z o wile lżejszych i cieńszych materiałów jak rożek.
Czym otulacz do spania różni się od rożka?
Wyrób typu otulacz do spania ma zwykle kształt kwadratowej, dużej chusty, zaleca się używanie go do snu, podobnie jak za czasów naszych babć popularnego becika. Rożek jest grubszy, lepiej stabilizuje dziecko, zalecany jest do stosowania podczas noszenia dziecka na ręku. Każdy z nich powinien być wyprodukowany z najwyższych jakościowo materiałów, splotem i gramaturą dostosowaną do pory roku, w której urodzi się maleństwo. Warto sprawdzić, czy otulacz do spania posiada wszelkie wymagane prawem atesty potwierdzające bezpieczeństwo kontaktu z delikatną skórą malca. Istotne jest to, aby używać go doraźnie i zaprzestać w dniu, w którym dziecko nauczy się samodzielnie przekręcać z plecków na brzuszek, czyli około 3. miesiąca życia.
Dlaczego i jak używać otulacz do spania?
W przypadku kiedy zaobserwujemy, że maluszek jest niespokojny, czy rozdrażniony, bądź cierpi z powodu kolki, otulacz do spania może pomóc przywrócić mu spokój. Według specjalistów zajmujących się badaniem rozwoju noworodków zaleca, by otulanie dziecka powinno przebiegać w 5. stałych etapach tzw. 5-S: W pierwszym kroku spowija się niemowlę, w drugim układa w łóżeczku na pleckach w stabilnej pozycji, w kolejnym wycisza z wykorzystaniem śpiewu, melodii, ew. białego szumu. Czwarty i piąty krok to odpowiednio kołysanie i ssanie — piersi lub smoczka.
Otulacz do spania powinien być wykonany z materiałów, które zapewnią skórze dziecka właściwy komfort termiczny. Warto postawić zatem na bawełnę, muślin, len, włókno bambusowe, które z jednej strony są bardzo delikatne, miękkie w dotyku, a jednocześnie przewiewne, chronią maleństwo przed przegrzaniem.