Bezpieczny sen dziecka — czy łóżeczko 140×70 to dobre rozwiązanie?

Nieprzerwany i spokojny sen to istotna sprawa w życiu każdego człowieka. Szczególnie ważny jest dla dzieci — nie tylko noworodków i niemowlaków, ale także starszaków. Nie da się ukryć, że szybkie zasypianie malucha i przespanie przez niego całej nocy jest także marzeniem każdego rodzica. Nic zatem dziwnego, że dużo uwagi poświęca się odpowiedniej aranżacji dziecięcego pokoiku, a szczególnie strefy spania. Szukając odpowiedniego miejsca do spania, wielu rodziców wybiera łóżeczko 140×70 cm, które wypełniane jest dodatkowymi bibelotami. Czy jednak jest to dobre rozwiązanie? O ile wielkość łóżeczka jak najbardziej jest do zaakceptowania, o tyle pięknie wypełnione bibelotami łóżeczka raczej niej. Aby dziecko było bezpieczne i mogło komfortowo zasypiać i przesypiać noc, jego łóżeczko powinno być urządzone w minimalistyczny sposób. 

Jak powinno wyglądać bezpieczne łóżeczko dziecięce?

Chcąc sprawić maluchowi bezpieczne miejsce do spania, warto skupić się na zaleceniach specjalistów z Amerykańskiej Akademii Pediatrii. Twierdzą oni, że dziecko, które nie ukończył pierwszego roku życia powinno spać na pleckach, na płaskim materacyku. Prześcieradło powinno być podwinięte pod jego brzegi. Aby dziecko było bezpieczne, w jego łóżeczku nie powinny znajdować się żadne zbędne przedmioty, w tym także poduszki kocyki, czy kołderki. Rodzice powinni także zrezygnować z baldachimów i ochraniaczy na szczebelki. Wymienione rzeczy mogą być potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka. 

Zabawki, maskotki i przytulanki nie są także wskazane w łóżeczku niemowlaka. Są one nie tylko siedliskiem kurzu i roztoczy, ale także zwiększa ryzyko uduszenia się dziecka, np. jeśli wtuli główkę w misia podczas snu. 

Zasadę pustego łóżeczka powinno się stosować, jeśli chodzi o wszystkie luźne elementy, które mogą sprawić, że dziecku stanie się krzywda.  Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju sznurkach, linkach, czy kabelkach. Okazuje się, że nawet pieluszki tetrowe, które rodzice często zostawiają jako przytulanki, mogą być niebezpieczne.