Motywacja do nauki – jak poradzić sobie z naszym dzieckiem?

Motywowanie dzieci do nauki nie należy do najprostszych. Wielu rodziców nie wie, jak poradzić sobie z tym problemem. Wystarczy jednak zastanowić się nad kilkoma kwestiami, wprowadzić w życie kilka zasad i motywowanie dzieci z pewnością będzie łatwiejsze. Przede wszystkim każdy rodzic powinien wiedzieć, jaki charakter ma jego dziecko. Niektóre z dzieci są uległe, inne uparte, a jeszcze inne doskonale przystosowują się do nowych sytuacji. Dobrze jest, kiedy zaobserwujemy, jak nasza pociecha reaguje na porażki i sukcesy, czy lubi rywalizację i nowe wyzwania? Kiedy odpowiemy sobie na te pytania, łatwiej będzie nam wymyślić sposób motywowania naszego dziecka.

Poza poznaniem charakteru dziecka, warto zauważyć czy szybko nudzi się nowymi zadaniami, czy potrafi się na nich skoncentrować, czy unika zadań, których nie potrafi od razu rozwiązać, jak reaguje na oceny nauczycieli. Na koniec każdy rodzic powinien zastanowić się nad tym, jak komunikuje się ze swoją pociechą. Poniżej kilka rad, które pomogą w motywowaniu dziecka:

  1. Nie strasz swojej pociechy – „jeśli dostaniesz jedynkę z klasówki, na pewno nie zdasz i zostaniesz w tej samej klasie na kolejny rok”.
  2. Nie nagradzaj – „dostaniesz nowy komputer, jeśli na koniec roku będziesz miał piątkę z matematyki”. Jeśli obiecasz dziecku taką nagrodę na początku roku szkolnego, na pewno nie będzie dla niego atrakcyjna.
  3. Nie karz dziecka, jeśli nie ma ku temu powodu – „brzydko piszesz, dlatego nie pojedziesz na wycieczkę szkolną”.
  4. Nigdy nie stawaj po stronie nauczyciela, najpierw wysłuchaj, co do powiedzenia ma Twoje dziecko – „nie przykładałeś się, dlatego dostałeś jedynkę z odpowiedzi. Gdybyś się więcej uczył, z pewnością dostałbyś dobrą ocenę”.

Dzieci są jak gąbka. Szybko chłoną to, co do nich mówisz. Zastanów się zatem nad tym, ponieważ złym słowem nieświadomie możesz wyrządzić im krzywdę. Nie oczekuj od dziecka, że urodzi się z wewnętrzną motywacją do nauki. Tak nie jest. To od rodzica zależy, jak jego dziecko będzie się rozwijało. Nie licz na to, że Twoje dziecko będzie pewne siebie i będzie dużo osiągało w życiu, jeśli ciągle będziesz je ganić. Musisz, jako rodzic, wypośrodkować nagany i pochwały.