Agresywne dziecko – jak sobie z nim poradzić?

Agresywne dziecko, to nie lada wyzwanie dla rodziców. Szczególnie, kiedy jego zachowanie odbiega od normy w przedszkolu lub miejscu publicznym. Niewielu rodziców wie, jak się wtedy zachować, często nie reagują, aby nie wzbudzić jeszcze większej agresji u swojej pociechy. Nie jest to dobry sposób. Przede wszystkim od razu trzeba zareagować, poinformować dziecko, że nie może tak robić, bo to boli. Poniżej podamy sposoby, które pomogą w okiełznaniu agresywnego malucha:

  1. Jednym ze sposobów na agresywne dziecko, jest pozostawienie go na kilka minut w odosobnieniu. Może to być kąt w pokoju, krzesełko w kuchni, czy inne miejsce, które uznamy za stosowne. Ważne, aby dać maluchowi do zrozumienia, że zrobił źle i musi za swoje zachowanie ponieść karę. Dziecko musi zrozumieć, że zrobiło źle. Po odpowiedniej ilości karnego czasu, należy porozmawiać z dzieckiem o jego zachowaniu. Trzeba zapytać dziecko, czy rozumie dlaczego dostało karę.
  2. Ważne, choć równie trudne, jest nauczenie dziecka nazywania emocji. Jeśli maluch uderzy Cię, bo nie pozwoliłaś mu obejrzeć bajki, powiedz do niego: „Zachowałeś się tak, bo byłeś zły na to, że nie mogłeś obejrzeć bajki. Wiem, że jesteś rozzłoszczony, ale nie możesz bić”.
  3. Naucz dziecko, jak może w odpowiedni sposób wyładować złe emocje. Pokaż mu, że odpowiednim do tego sposobem jest energiczne zamalowanie kartki kredkami, rzucenie poduszki na łóżko, podarcie kartki. Uświadom dziecku, jak ty zachowujesz się, kiedy się zdenerwujesz – liczysz do dziesięciu, spacerujesz itp.
  4. Jeśli sama wpadłaś w szał i nakrzyczałaś na dziecko, porozmawiaj z nim. Powiedz mu, że wiesz, że źle zrobiłaś i jest ci przykro. Przyznaj się do nieodpowiedniego zachowania, przeproś malucha. To żaden wstyd przyznać się do błędu. Takie zachowanie również uczy – maluch będzie wiedział, że za złe postępowanie należy przeprosić.

Pamiętaj, że uczenie dziecka, jak panować nad agresją, to żmudna praca. Możesz wiele razy odstawiać dziecko do kąta, powtarzać, że nie wolno bić. Jednak najważniejsze jest, żeby rodzice się nie poddali. Ich konsekwencja prędzej czy później zostanie nagrodzona.