Samodzielne dziecko w szkole

Dziecko, które po raz pierwszy wyrusza do szkoły, zawsze się stresuje. Może nam tego nie okazywać, ale baczna obserwacja pociechy pokaże rodzicom, że jest to dla niego ważny moment w życiu. Dlatego tak ważne jest przygotowanie dziecka do tego aby w szkole czuło się dobrze, polubiło ławkę, w której będzie siedziało oraz kolegów, z którymi będzie spędzało większą część dnia.
Nauczyciele, którzy biorą pod swoje skrzydła maluchy wiedzą, że muszą z nimi postępować delikatnie, jednak stanowczo. Szkoła jednak nie tylko uczy, ale także wychowuje. Rodzice powinni to uświadomić swoim dzieciom i w ten sposób wspomóc nauczycieli w pozytywnym odbieraniu szkoły przez ich dzieci.

Ważne, aby każdy rodzic uczył swoje maluchy samodzielności i zaradności. Tylko wtedy dziecko będzie w stanie poradzić sobie z nową sytuacją. Musi wiedzieć, że w szkole nie będzie mógł liczyć na rodziców, bo ci nie będą z nimi w każdej chwili. Aby dziecko nauczyło się samodzielności, rodzicom nie pozostaje nic innego, jak zadawać od najmłodszych lat prace domowe, uczyć go obowiązków. Warto również pobudzać umysł dziecka, pokazywać mu, że ważne w życiu są zainteresowania. Te rzeczy z pewnością wspomagać będą gry interaktywne, które wymagają od maluchów logicznego myślenia.

To, co rodzice powinni sobie uświadomić, to fakt, że najważniejsze w odpowiednim rozwoju dziecka i przygotowaniu go do „dorosłego”, szkolnego życia jest bezpośredni kontakt. Bardzo ważne są rozmowy, wspólne zainteresowania, wspólne zabawy, czytanie książek, spacery. Każde dziecko powinno w domu mieć miejsce, w którym bez obaw będzie mogło się bawić, tworzyć różnego rodzaju historie, rysunki czy konstrukcje.

Pamiętajmy, że dzieci, które zostały odpowiednio przygotowane na pierwszy dzień szkoły, o wiele lepiej radzą sobie w tym środowisku – szybciej się klimatyzują i mają mniej niepowodzeń. Zajmijmy się więc, jako rodzice, swoimi dziećmi, aby zawsze wiedziały, że szkoła nie zrobi im krzywdy i że w każdej sytuacji mogą liczyć na naszą pomoc.