Dziecko idzie do szkoły

Czas, kiedy dziecko idzie do szkoły jest dla rodzica trudny. Wielu zastanawia się nawet, dla kogo jest trudniejszy – dla dziecka, które idzie w nieznane, czy dla rodziców, którzy muszą rozstać się ze swoją pociechą? Wielu z nas zadaje sobie ogrom pytań: czy będzie mu się podobało, czy zaprzyjaźni się z kolegami, czy będzie lubiło się uczyć, jak zmniejszyć jego stres związany z pierwszym dniem szkoły?

Każdy wie, że pierwszy dzień szkoły, to wielkie wydarzenie nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Dzieci zazwyczaj nie mogą się doczekać chwili, kiedy przekroczą szkolne mury i zasiądą w ławce wraz ze swoimi nowymi kolegami. Niemniej jednak jest to dla nich nowa sytuacja, a co za tym idzie – również ogromny stres. Wszystko czego doświadcza jest nowe – miejsce, koledzy, nauczyciele, dyscyplina i wychowawczyni. Rodzice często martwią się, jak ich dziecko poradzi sobie z tą nową sytuację. Ich obawy nie są bez powodu. Dziecko, nawet jeśli o tym nie mówi boi się tej nowej sytuacji, dlatego rodzice muszą mu pomóc przetrwać ten czas.


http://bazaszkol.pl


Początkowy czas w szkole jest dla malucha bardzo ważny. To właśnie pierwsze tygodnie decydują o tym, jak w późniejszym czasie dziecko odbiera szkołę, jak się uczy i czy chętnie do niej chodzi. Doskonale o tym wiedzą nauczyciele, którzy w łagodny sposób próbują przyzwyczaić dzieci do ławek, w których te spędzać będą wiele dni. Rodzice powinni również zdać sobie z tego sprawę i wspomóc nauczycieli.

Jak zatem przygotować dziecko na pierwszy dzień szkoły? Przede wszystkim opowiadanie o szkole warto rozpocząć o wiele wcześniej, aniżeli następuje pierwsze spotkanie. Wówczas dziecko będzie przygotowane emocjonalnie na ten jeden z ważniejszych dni w życiu. Poza tym dziecko będzie wiedziało, że dla rodziców jest ważne, że je kochają i akceptują, dlatego chcą, aby w szkole czuło się jak najlepiej. Malucha musimy także nauczyć samodzielności. Musi wiedzieć, że w szkole będzie zdane tylko na siebie, nie będzie przy nim rodzica, który mu dopomoże w trudnych chwilach.