Jak rozmawiać z nastolatkiem w okresie buntu?

Dzieci rosną w tak zastraszającym tempie, że bardzo często rodzice nie zauważają, że już nie mają do czynienia z maluszkiem, ale dorastającym nastolatkiem. Jest to częstym powodem nieporozumień, ponieważ młody człowiek nie jest traktowany jako poważny rozmówca. Jak dogadać się ze zbuntowanym nastolatkiem, który czuje się nierozumiany?

Przestań pouczać

Karcenie i pouczanie jest bardzo negatywnie odbierane przez nastolatków, ponieważ czują się niesłuchani. Rodzic przekazuje swój światopogląd, jednak nie ma tutaj miejsca na interakcję i wyrażenie swojego zdania przez drugą stronę. Pozwól swojemu dziecku na swobodną rozmowę, aby nie czuło się mniej ważne.

Staraj się nie krytykować

Dorastający nastolatek jest niezwykle wrażliwy na wszelką krytykę, nawet jeżeli tego nie okazuje. Postaraj się nie oceniać i bezpośrednio nie krytykować jego działań, bo może łatwo się zniechęcić. Delikatnie zasugeruj co może zrobić lepiej lub co można ulepszyć. Niech wie, że zawsze może zwrócić się do ciebie o radę.

Pozwól mu na ciche dni

Silne emocje i szalejące hormony to codzienność nastoletniego życia. Nie każdego dnia będziesz w stanie spokojnie porozmawiać ze swoim dzieckiem, nawet jeżeli nic złego się nie stało. Pozwól mu na wyciszenie się i odpoczynek w samotności. Jeżeli będzie chciał z tobą porozmawiać, sam wyjdzie z pokoju i zagada, więc nie dopytuj co minutę czy wszystko w porządku. Ważne, aby twoje dziecko wiedziało, że może na ciebie liczyć i wesprzesz go w każdej sprawie.