Wyprawka szkolna – co powinno znaleźć się w plecaku malucha, który idzie pierwszy raz do szkoły?

Pierwszy dzień Szkoły, to ogromne wydarzenie dla każdego dziecka. Rodzice, którym zależy na tym, aby ich pociechy dobrze czuły się w tym środowisku, powinni przygotować dzieciaki na ten dzień. Nie chodzi jedynie o przygotowanie psychiczne (choć to generalnie powinno być najważniejsze), ale również o przygotowanie wyprawki szkolnej, czyli rzeczy, które będą dziecku potrzebne podczas roku szkolnego. Do rzeczy, które dziecko powinno dostać należą przede wszystkim:

  • nowy plecak,
  • wyposażony piórnik (kreski, długopisy, ołówek, itp.),
  • zeszyty,
  • wycinanki,
  • bloki do malowania i inne.

Te wszystkie rzeczy, które maluch widzi po raz pierwszy, budują w nim napięcie i ciekawość. Dzięki nim nie może doczekać się wizyty w szkole i pierwszego dnia, w którym będzie mógł użyć wszystkich tych rzeczy. Nie oznacza to jednak, że nie budzi się w nim niepokój, który rodzice muszą rozwiać.

Zanim kupimy dziecku wyprawkę, warto udać się do szkoły, do której będzie chodziło dziecko i dopytać, co będzie mu potrzebne. Z pewnością placówka posiada spis rzeczy, które każde dziecko musi posiadać na zajęciach. Kiedy będziemy kupować pomoce naukowe, pamiętajmy, aby dostosować je do malutkich rączek dzieci, np. nie każde dziecko będzie miało takie same nożyczki. Ważne, abyśmy zwrócili uwagę na tak zaniedbaną w naszym kraju ergonomię każdego produktu. Wszystkie przybory muszą posiadać odpowiednie krzywizny, formę, wielkość, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy podczas ich używania.

Kupując wyprawkę nie musimy zabierać dziecka do sklepu, jednak powinniśmy pamiętać o tym, jakie kolory lubi maluch, które postaci z bajek, aby wyprawka spełniła jego oczekiwania. Nie możemy kupić dziecku normalnych kredek, normalnych pisaków – maluchy patrzą na to, co posiadają inni koledzy i chcą mieć dokładnie to samo. Z jednej strony nie możemy ulegać kaprysom pociech, jednak z drugiej – nie możemy sprawić, aby maluch był nieszczęśliwy i nie chciał chodzić do szkoły. Jako mądrzy rodzice musimy wypośrodkować te dwie sprawy, tylko wtedy będziemy dobrymi rodzicami.