Jak uprzedzić dziecko przed niebezpieczeństwami świata zewnętrznego?

Niektórzy psychologowie twierdzą, że, aby dziecko było szczęśliwe i potrafiło normalnie funkcjonować w społeczeństwie, rodzice powinni przedstawiać im optymistyczną wizję świata. Tylko nieliczni mówią również o uprzedzaniu dzieci przed niebezpieczeństwami i trudnościami życia codziennego, jakimi są rozwody, przemoc, patologia czy wszechobecna pedofilia.

Nie jest to zadanie łatwe, aby pogodzić pozytywny świat z negatywnym jego odbiciem, ale da się. Jeśli rodzić bez emocji będzie uprzedzał dziecko, że coś takiego istnieje i należy na to uważać, zadanie nie powinno wydać się arcytrudne. Gorzej, jeśli dziecko nie będzie wiedziało o czyhających na nie niebezpieczeństwach i dowie się o nich, padając ich ofiarą. Wówczas może mieć do rodziców słuszne pretensje. Ważnym elementem wychowania dziecka jest uświadamianie go, zanim zrobią to rówieśnicy lub zanim samo zacznie szukać odpowiedzi na nurtujące je pytania.
Rodzic musi pamiętać o tym, że z dzieckiem należy rozmawiać, nawet, jeśli niektóre sytuacje są dla niego trudne i mogą wywołać łzy. Często dorośli unikają pewnych tematów, kierując się dobrem malucha. Tak naprawdę sami boją się rozmawiać np. o stracie bliskiej osoby. Zasłaniają się dobrem dziecka, bo często nie wiedzą, jak rozmowa się potoczy. Jedno jest pewne, nawet jeśli ciężki temat poruszy dziecko do łez, nie bójmy się rozmawiać. Takie zachowania się często adekwatne do poruszanych tematów.

Nie możemy, jako rodzic, godzić się na zmowę milczenia. Trudne tematy muszą być poruszane, bo nie ma nic gorszego, jak zmaganie się dziecka z nimi w samotności. Nikt nie wie wówczas, co rodzi się w umyśle takiego małego człowieka. Wizje, które ma, najczęściej nie są najlepsze – stąd biorą się różnego rodzaju lęki i katastrofy.

Kiedy dziecko dozna psychicznego uszczerbku na zdrowiu, ciężko mu będzie kojarzyć świat z czymś pozytywnym. Raczej będzie to dla niego miejsce, gdzie dzieją się dramaty, z którymi ono zostaje samo i samo musi sobie poradzić. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice byli przy dzieciach w trudnych chwilach, odpowiadali na ich pytania. Tylko wtedy młody człowiek ma poczucie, że świat nie jest taki straszny.